29 Temmuz 2014 Salı

argan-yagi.org olarak sizlere argan yağını tanıtacağımız sitemizin ilk makalesi olarak argan yağının elde edildiği argania spinosa ağacını sizlere tanıtacağız. Umarız yararlandığınız bir kaynak olur.

 

Argan Ağacı Nedir

 


Argania spinosa olarak adlandırılan argan ağacı Fas’da yetişmektedir. Daha çok Fas’ın güneybatısında bulunan kireçli topraklara sahip, yarı çöl olan Sous vadisi dolaylarında yetişir. Bu ağacın yetiştirilmesindeki ana amaç meyvelerinin çekirdeklerinden elde edilen yemeklerde ve kozmetiklerde kullanılan oldukça değerli argan yağı için yetiştirilmektedir.

Endemik bir ağaç türü olan argan ağacı, sadece Fas ve Cezayirin çok ufak bir bölgesinde yetişmektedir. 8 ila 10 metre kadar yüksekliğe kadar çıkan bu ağacın ortalama yaşam ömrü 150 yıl civarındadır.

Fasta yaşayan beri beri kavimler argan ağacını daha çok yağı için yetiştirmiş olsa da yaşlı ağaçların kerestesinden faydalanmakta ve meyvelerini keçi yemi olarak değerlendirmektedirler.

Yaklaşık olarak 9000 km ² bir alanda yetiştirilen argan ağaçlarının sayısı artan yağ talebiyle birlikte sürekli artmaya başlamıştır. Ağacın ana vatanı fas olmakla birlikte çok ufak miktarda Cezayir’de de bulunmaktadır, artan yağ talebinden dolayı son yıllarda İsrailde de yetiştirilmeye başlanmıştır.  Endemik bir bitki olduğu için unesco tarafından korunmaya alınmıştır.

 

Argan Meyvesi

 


Argan ağacının meyveleri temmuz ayında olgunlaşmaktadır. Olgunlaşan meyvelerin dış kabukları keçiler tarafından yenmektedir. Argan ağaçlarının bulundukları ormanlık bölgelerde keçi bekçileri meyvelerin olgunlaşmasına kadar keçileri ağaçlardan uzak tutarlar. Faslı berberi kabileler için oldukça hayati öneme sahip argan ağacı meyvesi onların ana geçim kaynaklarını oluşturan argan yağı ve hayvanları için temel besin maddesidir.

Dıştaki meyvesi keçiler tarafından yenilen argan tohumu kadınlar tarafından sert kabuğu kırılarak tohumlar çıkarılır. Çıkarılan tohumlar kavrulduktan sonra yağı alınır, geriye kalan macun kıvamındaki yağlı posa gene hayvanlar için yem olarak kullanılır.

Yazımızın sonuna geldik, argan ağacını anlattığımız bu yazımızın işinize yarayan bir kaynak olmasını umuyoruz. Siz de değerli görüş ve önerilerinizle yazımıza katkıda bulunabilirsiniz. Eğer argan ağacı yazımız ilginizi çektiyse daha çok insana ulaşması için aşağıda bulunan sosyal medya butonları aracılığıyla paylaşırsanız seviniriz.

Kaynakça:
http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/html/taxon.pl?3956
Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki
Bu eklenen en eski yazı

0 yorum:

Yorum Gönder