29 Temmuz 2014 Salı

argan-yagi.org olarak bu yazımızda size argan yağının kullanımını aktaracağız. Umarız ilginizi çeker.

 

Argan Yağının Kullanımı

 

Son dönemlerde özellikle argan yağına dair bir çok şey anlatılıyor, ve işin ilginç yanı anlatılanların hepsi rivayet. Argan yağı kullanıldığında bir çok cilt ve saç sorununun biteceğini iddia eden satıcılar, argan yağı adı verilmiş envai çeşitteki ürün hepsi kafanızı karıştırıyor, biliyoruz.  Saf argan yağı için etikette "argana spinosa kernel oil" veya "argan oil" yazması lazım. Çünkü argan yağı diye daha bir çok yağ karışımı satanlardan tutun da, saf argan yağı diye aslı astarı olmayan yağları satanlara kadar bir dünya insan var. Diğer bitkisel yağlarda olduğu gibi argan yağında da kullanımına dair bilmeniz gereken ilk şey yağı falz kullanmamanız gerektiğidir. Ciltte bir kaç damla, saçta ise yeteri kadar kullanmanız yeterlidir. Çok yağ kullanmak çok daha iyi sonuçlar vermez.

Argan yağını tırnak bakımı için kullanabilirsiniz. Çok iyi bir tırnak bakım yağıdır, ayak bakımında da kullanabilirsiniz, ayak bakımında kullanırken özellikle shea butter ile karıştırıp çok işyi bir ayak bakım kremi elde edebilirsiniz.

 

Argan Yağı Saça Nasıl Kullanılır


Saç bakımları için bu yağın saf olmasına dikkat edin. Saf olmayan yağla saçınıza yaptığınız bakım argan yağlı saç bakımı olmayacaktır. Ayrıca argan yağlı saç kremi, şampuan, saç serumu vb. kozmetik ürünlerin %1 den fazla argan yağı içermediği için saçınızda diğer ürünlerden çok da farklı olmadığını bilmenizi isteriz. Ayrıca içerisinde argan yağı var diye bu tarz ürünlere normalden daha fazla paralar vermenize gerek yok. Diyelim ki argan yağlı şampuan kullanmak istiyorsunuz. herhangi bir şampuana damlatacağınız 4 damla argan yağı aynı işlevi görecektir, çünkü piyasadaki argan yağlı şampuanlarda bundan fazlası yoktur. Argan yağlı saç kremi, serum cilt kremi için de aynı şeyler geçerli.

Argan yağı ile boyalı ve yıpranmış saç bakımı yapacaksanız, yağı saf kullanmanız oldukça mali,yetli olacağından, jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı, macadamia yağıyla karışım hazırlayıp boyalı ve kuru saç bakımında kullanabilirsiniz.

Argan yağıyla saç derisi bakımı yapacaksanız, yağı hint yağı, biberiye yağı, jojoba yağı ile karıştırıp kullanabilirsiniz.

 

Argan Yağının Ciltte Kullanımı

 

Argan yağı saç bakımından farklı olarak cilt bakımında kesinlikle saf kullanılması gereken bir yağdır. Cildinizde argan yağını özellikle akşamları kullanmaya özen gösterin. Yağ bakımlarını genelde gece yapmanız faydanızadır.

Argan yağını besleyici ve anti aiging amaçlı kullanabilirsiniz. Yağın içerisinde bulunan e vitamini ve skualen cildinizi besler.

Sivilceli ciltler için argan yağı faydalıdır diye bir efsane ortalıkta dolanıyor, ancak kaynak taramalarında böyle bir bilgiye denk gelmedik. Dolayısıyla sivilcel cilt için siz siz olun çay ağacı yağı, jojoba yağı, lavanta yağından şaşmayın. Sivilceli cilt için argan yağı kullanmayın.
Aynı durum cilt lekeleri için de geçerli, bu tarz yanlış bilgileri kim ne maksatla yayıyor bilemeyiz ama argan yağı cilt lekelerine iyi gelmez. Ayrıca gündüz bu yağı sürüp dışarı çıkarsanız lekeleri geçirmesi şöyle dursun daha fazla cilt lekelenmesi yapar.

Argan yağının kullanımına dair vereceğimiz bilgiler burada bitiyor. Siz de değerli görüş soru ve önerilerinizi yorumlar aracılığıyla bize iletebilir, yazımızı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Yorumlarınız ve paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

0 yorum:

Yorum Gönder