29 Temmuz 2014 Salı

argan-yagi.org olarak bu yazımızda size argan yağının faydalarını anlatacağız. Bu çok özel yağın faydalarını sıralamadan önce, özellikle online ortamlarda aktarılan argan yağı faydası yazılarının çoğunun gerçekle alakası olmadığını ve abartıldığını hatırlatmak isteriz. Eğer cildinizde ve saç diplerinizde bir sorununuz varsa muhakkak hekime gidin. duyduğunuz bir çok bitki gibi argan yağı faydası olan bir bitkisel yağ olmasına rağmen mucizeler beklemeyin.

 

Argan Yağı Faydaları Nelerdir 
Argan yağının faydaları için bir çok yerli ve yabancı kaynak taradık, özellikle yerli kaynaklar abartılı söylemler ve mucizelerle doluydu, yabancı kaynaklarda ise nispeten daha doğru bilgiler vardı. Faydaları arasında cildi ve saçları nemlendirir ve kurumaya karşı koruması ilk sırada yer alıyor. Ciltteki nem dengesini koruduğu için cildin yaşlanmasına karşı anti-aiging etkileri vardır. Ciltteki nem dengesini muhafaza ettiği için kuru ciltleri korur. İşlem görmüş ve kuru saçları nemlendirerek elastikiyet verir, böylece koparak dökülmeleri azaltır, saçları besler güçlendirir. Argan yağının bir diğer faydası tırnaklaradır, tırnakları besler kırılmalara karşı korur.

 

Argan Yağının Etkileri

 Argan yağının etkili olduğu bazı alanları sıralayacağız, bu sıraladıklarımız kullanıcı deneyimlerinden oluşuyor,
 • Göz altı kırışıklıklarında etkilidir.
 • Cildinizde sigara, stres, çevre kirliliğinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur, cildinizi canlandırıcı etkileri mevcuttur.
 • Cildin yumuşamasına yardımcı olmasıyla bilinir.
 • Ciltteki tahrişe karşı yatıştırıcı etkileri bilinmekte ve tahrişe karşı kullanılmaktadır.
 • Yoğun nemlendirme özelliği ve içerisindeki e vitamini sayesinde ciltteki kırışıklıkları azaltarak cildinizin sıklaşmasına yardımcı olur.
 • Hamilelik oluşan vücut çatlakları ve kilo alma sonucu oluşan vücut çatlaklarının görünümünün hafiflemesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Saç kırıklarının oluşmasını önleyip saçları beslediği bilinir.
 • Yıpranmış ve donuklaşmış saçlarda parlaklık sağlamaktadır.
 • Kırılgan tırnak yapısını güçlendirir.


Argan Yağının Saça Faydaları
Çeşitli işlemlerden sonra saçlarınız kurur ve elastikiyetini kaybeder. Saç derimiz zaman içerisinde giderek daha az sebum üretimi sağlar. Sebum, yani saç derimizin ürettiği yağ saçımızın doğal parlaklığını ve dokusunu kazanmasına yardımcı olur. Sebumun giderek azalması saçın incelmesine, keratin yapısının zarar görmesine kalitesini yitirmesine yol açar. Saçınıza işlem yaptıkça saç yapımız bozulmakta ve kurumaktadır. Bu kurumaya karşı argan yağı saç için en faydalı yağdır.

Argan Yağı’nın içinde bulunan E vitamini, skualen ve diğer maddeler güçlü antioksidandır ve saça zaman içinde zarar veren şehir şebekesi suyu, havadaki zararlı maddeler ve zararlı kozmetiklerle savaşarak saçın zarar görmesini engeller. Aynı zamanda saçlı derideki kan dolaşımına da yardımcı olarak sağlıklı bir saç için gerekli koşulları sağlar.


 

Argan Yağının Cilde Faydaları

 Argan yağının cilde faydalarını saymak gerekirse;
 • Argan Yağı cildi yumuşatır, nemlendirir ve cildi kurumaya karşı korur.
 • Kırışıklık belirtilerine karşı cildi korumaya alır.
 • Gündüz ve gece kullanımıyla kuru ve nemli cilt arasında denge kurar.
 • Geceleri tüm cilt tipleri için harika bir etki oluşturur. Uyku boyunca cildin  yenilenmesini sağlar ve cildin yaşlanmasına karşı savaşmaktadır.
 • Nemlendirici etkisi çok güçlüdür; cildi dışarıdan gelecek güneş, kötü hava, soğuk, çatlak ve gerginliklerin oluşumunu önleyerek erken yaşlanmanın önüne geçtiği bilinmektedir.
 • Argan Yağı cilde haftada 2-3 defa olmak üzere hafif bir masaj ile yedirilerek uygulanmalıdır.
 • Argan yağının ciltteki etkisinin maksimum olması için tercihen gece yatmadan önce ve temiz bir cilde uygulanmalıdır.
Argan yağının faydasına dair aktarılan bir çok yarar ve faydanın uzun yıllara dayanan kullanıcı deneyimleri olduğunu unutmayınız. Argan yağı üretimi ve nadideliği ile çok özel bir yağdır, ancak bu onun çok aşırı fiyatlara satılmasını gerektirmez. Bu konuda size yanıltıcı bilgi verecek kişi ve kuruluşlara karşı temkinli olmanız her daim faydanızadır.

Argan yağı faydaları yazımının sonuna geliyoruz. Eğer yazımızı faydalı bulduysanız, sosyal medya linkleri aracılığıyla paylaşırsanız daha fazla insanın okumasını sağlarsınız, ayrıca değerli görüş ve önerilerinizi yorumlar aracılığıyla bize iletirseniz seviniriz. yapacağınız paylaşımlar ve sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Kaynak:

 http://dyson.cornell.edu/special_programs/AFSNRM/Parima/Papers%20from%20Cbb2/Papers/LBN_commercializing.pdf

0 yorum:

Yorum Gönder