29 Temmuz 2014 Salı

argan-yagi.org olarak sizin için saf argan yağı nasıl anlaşılır orjinal argan yağı hakkında bir makale hazırladık. Evvela belirtelim ki argan yağının saflığı yani orjinal argan yağı olup olmadığını tüketicilerin anlaması mümkün değildir. Tabi yağın belli başlı karakteristik özellikleri vardır aşağıdaki  özellikleri taşıyan bir argan yağı saf olmasa bile safa yakındır.

 

Saf Argan Yağı

 


Saf argan yağını, kokusu, rengi, tadı ve kıvamı gibi dört temel faktöre göre ayırt edebilir ve anlayabilirsiniz. Saf yani orijinal argan yağını anlamanın ilk yollarından birisi, ürün etiketindeki içindekiler bilgisini incelemektir. İçindekilerde "argana spinosa kernel oil" veya "argan oil" yazması lazım. Tabi bunlar yazıyorsa saf olduğu anlamına gelmez. işte diğer anlama yolları şunlar.

Argan Yağının Kokusu


Genellikle argan yağı adı altında satılan bir çok yağ, parfüm gibi kokmaktadır. Orjinal argan yağı karakteristik kokusu haricinde kokmaz yani argan yağının orjinali parfüm gibi bir kokuya sahip değildir. Argan yağının kendisine has küllü, buruk bir koku barındırır ama bu koku belli belirsizdir yani çok keskin değildir.

Argan Yağının Rengi

 

Saf argan yağının rengi koyu sarıdır. Satılan bazı argan yağları çok açık sarı ve şeffaf görünümdedir bu yağlar saf değildir. Yağı şeffaf bir şişeye döktüğünüzde yağın rengini gözlemlersiniz. Kırmızımsı bir sarılık yani bakır rengine yakın bir sarı rengi olan argan yağı rengi ile çok ayırt edilemez, ancak dediğimiz gibi çok açık renkte şeffaf yağlar saf değildir.

 

Argan Yağının Tadı

 

Argan yağının tadı çok acı veya tatlı değildir. Argan yağında mayhoş bir tad vardır. Zeytin yağına yakın bir asitli tadla birlikte hafif buruk ve mayhoş bir tat vardır. Oldukça karakteristik bu tad yağın imal sırasındaki işlemlere bağlı olarak değişebilmektedir. Çünkü yağ imal edilirken kavrulmakta ve bu kavrulmaya bağlı olarak yağın tadında ve kokusunda değişiklikler olabilmektedir.

 

Argan Yağının Kıvamı

 

Argan yağı çok koyu kıvamlı değildir, sıvılık düzeyi yüksek olan argan yağını cildinize uyguladığınızda süratle emilmesi gerekmektedir. Orjinal argan yağı cilt tarafından hızla emilmektedir. Argan yağının emilmesi en belirgin ayırt edici özellikleri arasındadır.

Argan yağının saflığını anlamanız için bu yöntemlere başvurabilirsiniz. Sizde görüş öneri ve bilgilerinizi yorum aracılığıyla bizlere ulaştırabilir. Saf argan yağı yazımızı eğer beğendiyseniz sosyal medya düğmeleri yardımıyla paylaşırsanız ve daha çok insana ulaşmasına yardımcı olursanız seviniriz. Yorumlarınız ve paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

0 yorum:

Yorum Gönder